LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları

LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları

WordPress için LiteSpeed Cache Eklentisi sayfalarınızı LiteSpeed Web Sunucusu tarafından önbelleğe alınması için görev almaktadır. WordPress sitenizi hızlandırarak her sayfanın yüklenmesi için harcanan süreyi kısaltmaktadır.

WordPress için LiteSpeed önbellek eklentisi doğrudan LiteSpeed Web Sunucusu’na kurulmuş LSCache teknolojisinden yararlandığından yükü önemli ölçüde azaltır ve normalde PHP tabanlı önbelleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache teknolojisi sayesinde diğer önbellek eklentilerinin aksine oluşturulan önbellek dosyaları sitenizin altında yer almaz. Bu özellik sayesinde diğer eklentilere nazaran daha hızlı açılış süreleri elde edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache kurulumunu yapabilmeniz için kullanmakta olduğunuz barındırma hizmetinizin belirli şartları sağladığından emnin olmalısınız. Kuruluma geçmeden önce bunları bir kontrol edin:

Sunucunuzda LSCache modülünü içerdiğinden emin olun.
Sunucu önbellekleme etkin olacak şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Sunucu yöneticisiyseniz burayı tıklayın. Aksi takdirde, sunucu yöneticisinin sunucu için önbellek klasörünü yapılandırmasını isteyin.
Tüm bunları söyledikten sonra hazırsanız kurulum ve genel ayarları yapılandırmaya geçelim.

LiteSpeed Cache Kurulum
Diğer WordPress eklenti kurulumları gibi sırasıyla Eklentiler > Yeni Ekle sayfası üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini kurup etkinleştirebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress yönetici alanınızda LiteSpeed Cache sekmesi sizi karşılayacaktır. Eklenti ayarlarına geçmeden önce kullandığımız bu eklentinin bize sunduğu avantajlara değinmek istiyoruz.

Otomatik sayfa önbelleği site performansını büyük ölçüde geliştirir.
Otomatik olarak oluşturulmuş önbellek dosyalarını belirli aralıklarla yeniden oluşturma.
HTTP / 2 ve HTTPS için sayfa desteği.
Çoklu dil desteği olan WordPress siteleri için önbellek oluşturma.
WooCommerce ve bbPress için akıllı önbellek desteği.
Diğer eklentilerin önbellek eklentisiyle kolayca entegre olmasını sağlayan dahili API sistemi vardır.
Masaüstü ve mobil girişler için ayrı olarak önbellek oluşturmaktadır.
Belirli sayfa ve WordPress özelliklerine göre önbellek özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
LiteSpeed Web ADC tam uyumlu olarak çalışmaktadır.
Uyumlu Olarak Çalıştığı Eklentiler

bbPress
WooCommerce
Contact Form 7
Google XML Sitemaps
Yoast SEO
Wordfence Security
NextGen Gallery
ShortPixel
Aelia CurrencySwitcher
Fast Velocity Minify
Autoptimize
Better WP Minify
WP Touch
Theme My Login
wpForo
WPLister
Avada
WP-PostRatings
Uyumluluk listesinde yer almayan farklı bir cache eklentisi kullanıyor iseniz onu etkisizleştirmeniz gerekmektedir.

LiteSpeed Cache Genel Ayarlar
LiteSpeed Cache eklentisi 5 ana başlık altında ayarlar yapmanıza olanak sağlayan basit ve kafa karıştırmayan ayar sekmeleri üzerine tasarlanmıştır. Bazı eklentiler gibi kafanızı karıştırmaz ve hata yapmanıza neden olmaz.

Eklenti şuan için ilk hedefi önbellek üzerine tutulduğu için diğer ekletiler gibi farklı özellikler sunmamaktadır. Bunun için uyumlu olarak çalıştığı bazı eklentileri beraberinde kullanmanız gerekmektedir. Bunları yazı içerisinde yer vereceğiz.

LiteSpeed Cache Management
Bu ekran üzerinde sunucu üzerinde yer alan önbellek olarak hazırlanmış yazı ve sayfaları silebilirsiniz.

litespeed cache önbellek temizleme ayarları

Tüm önbellek temizleme işlemlerinden sonra yeni önbellek dosyaları sunucu içerisinde ki havuzda oluşturulmaktadır.

Sitenizde kullandığınız hata sayfaları temanıza özel olarak tasarlanmış ise bu sayfaları önbellek üzerinden kullanmayınız. Seçeneklerin üzerine tıkladığınızda yeşil tik işareti gri renk alacaktır. Gri renk pasif yeşil renk ise aktif olduğunu temsil etmektedir.

Eğer ki önbellek işleminde bir hatanın olduğunu düşünüyorsanız Emty Entire Cache butonunu kullanmaktan çekinmeyin. Aksi bir durum yok ise bu seçeneği kullanmayınız.

Purge By seçeneği sayesinde belirli bir sayfayı yada etiketi tetikleyerek önbellek havuzundan silmenizi ve yeniden oluşturmanıza imkan sağlamaktadır.

LiteSpeed Cache DB Optimizer
LiteSpeed yeni güncellemesi ardından veri tabanı optimizasyonu için bir dizi iyileştirme özelliğini beraberinde sunmaya başladı.

litespeed cache veri tabanı optimizasyonu

Veritabanı optimizasyonu için yapılması gereken tüm adımları bu sayfa üzerinden farklı bir eklentiye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka veritabanı yedeklemesini yapmanızı öneririz.

LiteSpeed Cache Settings
Bu ekran üzerinde yer alan sekmeler altında eklentinin genel işleyişini kontrol edilmektedir. Bu ekran üzerinde yer alan sekmeler genel önbellek ayarlarını, özel sayfa yapıları için önbellek seçeneklerini, önbellek edilmemesi gereken sayfaları, önbellek için koşulları, hata ayıklama modu ve arama motoru botları için ayarlamalar yapmamıza olanak tanımaktadır.

Bu ekran üzerinden yapacağınız her ayar değişikliği sonucunda önbelleğe alınmış sayfalar ve yazılar yeniden oluşturulmaktadır.

General
Bu sayfa üzerinde değiştirmeniz gereken tek alan yorumlar için önbellek oluşturma özelliğidir. Bazı yaptığımız denemelerde sunucu cevap süresinde ciddi artış yaşanmıştır. Bu özelliği kendi sunucunuz üzerinde deneyip tecrübe ederek kullanmanızı öneririz.

litespeed cache genel ayarlar

WordPress siteniz mobil görünüm için bir eklentiye ihtiyaç duyuyor ise sayfanın biraz altında kalan mobil görünüm ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

litespeed cache mobil sayfa ayarı

Çoğu WordPress teması kodlanırken mobil görünüme uyumlu olarak hazırlanmaktadır. Siteniz mobil tasarım dostuysa bu seçeneği devre dışı bırakmalısınız.

Mobil görünüm aktif olarak kullandığınızda siteniz mobil girişleri için ayrıca önbellek sayfaları oluşturulacağını unutmayın.

Tüm ayarları save changes butonuna basarak kaydetmeyi unutma.

Specific Pages
Bu sayfa üzerinden sitenizde kullandığınız tema ve eklentilerin düzgün çalışmaması durumunda Enable Cache for PHP Resources seçeneğini devre dışı bırakmalısınız. Giriş ekranı ve sitenizde yer alan favicon resmini önbellek üzerinden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

litespeed cache specific pages ayarları

Tema ve eklentilerinize etki eden bir durum söz konusu değil ise bu seçeneği aktif olarak kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü bazı eklenti ve temalar site açılış hızınızı PHP istekleri yüzünden olumsuz olarak etkilemektedir.

Purge Rules
Bu sayfa üzerinde yeni bir sayfa yada yazı yayınladığınız taktirde yeniden oluşturulması gereken sayfaları belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak gelen seçimler çoğu site için geçerli ayarlardır.

litespeed cache pruge rules ayarları

Sitenizde yazılarınızı widget alanında gösterimini yapıyorsanız Front page ve Home page seçeneklerini pasif yaparak All pages seçeneğini aktif etmelisiniz. LiteSpeed Cache eklentisi ayrıca widget alanlarını önbelleğini oluşturduğu için yeni yazı ve yorumlarınız bu alanda gözükmez.

Do Not Cache Rules
Bu sayfa üzerinde sitenizde önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfa, yazı veya çerezler gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. URL eklerken site adresiniz yerine /sayfaadi şekline eklemeniz gerekmektir. Kategori için ise sadece kategori adı girmeniz yeterli olacaktır.

Advanced Settings
Bu kısımda herhangi bir ekleme yada düzenleme yapmanıza gerek yok. Bu kısım ileri düzey kullanıcılara yönelik eklenmiş bir sekmedir.

Debug
Eklenti ilgili sorunları tespit etmek için hata ayıklama modunu bu sayfa üzerinden aktif edebilirsiniz. Ayrıca hata ayıklama modunu sadece belirli bir ip üzerinden gelen kişiler üzerinde denemek isterseniz ip adresinizi girerek log dosyası oluşturmanıza imkan tanınmaktadır.

litespeed cache debug sayfası

Hata ayıklama modunu aktif olarak açık bırakmanızı önermiyoruz. Hata ayıklama modunu sadece eklenti ilgili bir hata olduğunu düşündüğünüz anlarda kullanmanız gerekmektedir.

Crawler
Bu sayfa altında varsayılan olarak gelen ayarları değiştirmeniz gerekmiyor. Bu sayfa üzerinde sitenize gelen arama motoru botları için ayarlar yapmanıza yaran seçenekler mevcut bulunmaktadır.

litespeed cache bot ayarları

WordPress sitenizde aktif olarak bir CDN hizmeti kullanıyorsanız Site IP alanına sitenizin ip adresini ve Custom Sitemap kısmına site haritanızın yolunuzu yazmanızı öneriyoruz. Bu iki alanı doldurmanız şart değildir.

LiteSpeed Cache Edit .htaccess
Bu sayfa üzerinden ‘.htaccess’ dosyanızı düzenlemenizi yapabilirsiniz. Ne yaptığınızdan emin değilseniz bu sayfa içerisinde çok fazla gezinmenizi tavsiye etmiyoruz.

Unutmayın ‘.htaccess’ dosyanız üzerinde yapacağınız değişiklikler sonucu siteniz yada bir bölümü düzgün olarak çalışmaya bilir.

litespeed cache htaccess

LiteSpeed Cache Information
Bu sayfa içerisinde LiteSpeed Cache eklentisi ile ilgili genel bilgiler ve sıkça sorulan soruların cevaplarına yer verilmektedir.

litespeed cache bilgilendirme

Eklenti güncellendikçe bu sayfayı ziyaret edip incelemenizi öneriyoruz. Sekmeler halinde sizi bilgilendirebilecek konulara bu sayfa üzerinde yer verilmiştir.

LiteSpeed Cache Report
Bu sayfada yer alan rapor WordPress sitenizin genel bilgilerini vermektedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bu sayfada yer alan raporu ek olarak yardım konunuza eklemeniz daha hızlı geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

lightspeed cache report

Kırmızı kare içine aldığımız buton ile direk olarak tüm raporu kopyalayıp mesaj içeriğinize yapıştıra bilirsiniz.

LiteSpeed Cache Crawler
Bu sayfa üzerinden sitenize gelen arama motoru botlarını kara listeye alabilirsiniz.

lightspeed cache kara listeye alma

Moz, ahrefs ve seoprofiler gibi sitenizi çok sık ziyaret eden botları böylece uzak tutabilirsiniz.

Bu yazımızda LiteSpeed Cache eklentisinin özelliklerini ve eklentinin tüm kısımlarını sizler için inceledik. LiteSpeed Cache eklentisi güncellendikçe yazımızda güncel kalacaktır. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.